تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

حیوانات و خرافات

   

   

  حیوانات و خرافات :

   

   

  علاوه بر تهدید‌های دائمی که نسل حیوانات مختلف را در کشورهای مختلف جهان تهدید می‌کند، متأسفانه در ایران شرایط آب و هوایی و اکولوژیکی به نفع حیوانات و در جهت تسهیل تغذیه و تولید مثل آنها نیست. بعلاوه گونه‌های اندکی که در ایران وجود دارند بعضاَ در معرض تهدیدهای ناشی از باورهای خرافی قرار دارند و قاچاق‌چیان برای پر کردن جیب خود با دامن زدن به این خرافات بهره‌برداری می‌کنند. خرافاتی که برای خود حیوانات نتوانسته کاری بکند و آنها را در معرض انهدام قرار داده است، آیا برای انسان‌های باورمند به این خرافات بهره‌ای دارد؟

   

   

   

   

   

   

   

  گوشت خرس. گوشت خرس گرم و تقویت‌کننده قوه باه است. در استان‌های آذربایجان و شهرهای شمالی کشور خرس را همچون حیوان حلال گوشت ذبح می‌کنند و علاوه بر فروش گوشت، پوست آن را نیز برای دوری جستن از طلسم و افزایش قدرت بفروش میرسانند. در فرهنگ مردم آسیای شرقی سوپ پنجه خرس باعث طول عمر و سلامتی می‌شود و شانس می‌آورد. طرفداران پوست و سر خرس‌ آن را تاکسیدرمی کرده و تزیین خانه‌ خود می‌کنند.

   

   

  دستگاه تناسل کفتار ماده. تجارت اندام‌های حیوانات در بازار معمولی و دنیای مجازی گرم است. در خرافات منتشره در خراسان شمالی، آلت تناسلی کفتار ماده خوشبختی می‌آورد و زناشویی را گرم می‌کند و باطل‌السحر است. قاچاقچیان حیوان و قصابان طبیعت این حیوان را با وحشی‌گری می‌کشند و بعد از جداسازی اندام مزبور لاشه را به چاه انداخته و آن را چند صد هزار تومان می‌فروشند تا زینت‌بخش گردن دختری شود که تازه به خانه بخت میرود. در این استان گزارشات متعددی مبنی بر شکار عمدی کفتار مشاهده شده است. دعای خوانده‌شده به آن قیمتش را بالاتر می‌برد. در این فیلم، مرگ وحشیانه یک کفتار توسط افرادی دیده می‌شود.

   

   

   

  خوش‌خبری هدهد. برخی معتقدند اگر هدهد (شانه ‌بسر) زنده یا خشک‌شده در خانه نگهداری شود هر روز خبرهای خوش به دارنده آن میرسد. برخی افراد در روز لحظاتی را به نگاه کردن به هدهد خشک‌شده می‌پردازند و یا روزشان را با آن آغاز می‌کنند تا به زندگی‌شان برکت دهد. هدهد زنده یا خشک‌شده بین 50 تا 150 هزار تومان بفروش میرسد. داستان پیا‌م ‌آوری هدهد در عصر سلیمان نبی و خبر یافتن او از بلقیس ملکه صبا در قرآن ذکر شده است.

   

   

   

  رسم کله‌گرگی. با آمدن زمستان گرگ‌ها چاره‌ای جز نزدیک شدن به روستاها و شکار گوسفندان ندارند. در برخی مناطق پیش از شروع زمستان و سردی هوا چند گرگ توسط روستاییان کشته و سر آنها را در روستا می‌چرخانند تا جلوی حمله آنها به روستا گرفته شود. شکارچیان با چرخاندن سر گرگ از مردم روستا پول و بره هدیه می‌گیرند. این رسم را «کله‌گرگی» می‌نامند که نوعی زهر چشم گرفتن از گرگ‌ها و دور کردن آنها از روستا و گوسپندان آن است.

   

   

  هوبره و قوای جنسی. اکثر عرب‌های ساکن کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شیفته مبارزه بالابان (نوعی مرغ شکاری) و هوبره هستند و برایش پول خوبی می‌پردازند تا تفریحی کرده باشند. برخی ساکنان مناطق جنوبی ایران با هدف شکار هوبره به استان‌های دیگر کشور می‌روند و هوبره‌های شکارشده را به کشورهای عربی قاچاق می‌کنند. عربان علاوه بر تفریح از شکار هوبره توسط بالابان، خوردن آن را نیز مقوی باه و داروی بواسیر و سردرد می‌دانند. هوبره از نظر اتحادیه بین‌المللی حفظ محیط، گونه آسیب‌پذیر (VU) شناخته می‌شود. ظاهراَ هر قطعه هوبره از چند صدهزار تا رقم‌های میلیون تومانی بفروش میرسند. هوبره پرنده زیبا و باشوه کویر است با طولی برابر 65 سانتیمتر است.

   

   

   

  مهره مار. مهره مار هم در ضرب‌المثل ایرانی جایگاه دارد و هم افرادی که از آن سوء استفاده کرده و مهره‌های تقلبی را به مردم قالب می‌زنند. مهره مار در میان ادوات جادو و جنبل و حتی ویترین برخی مغازه‌ها با قیمت 20 تا 500 هزار تومان بفروش میرسد. در یک بسته، دو مهره، دو دندان و یک نیش مار (جمعاَ پنج قطعه) بهمراه نوشته‌ای ناخوانا گذاشته می‌شود. کاغذ طلسم آن است. کنار هم قرار گرفتن این 5 قطعه، نیروی ماورائی به آن میدهد و باعث محبوبیت فردی می‌شود که آن را همراه دارد. در فروش اینترنتی مهره مار فروشندگان نگهداری 40 روزه این مجموعه را برای اثربخشی آن لازم می‌دانند. به گفته برخی مطلعین مهره‌های مار عرضه شده در بازار از جنس پلی‌استر هستند و لذا با قیمت ارزان (20 هزار تومان) بفروش می‌رسند و الا قیمت آن بالاتر (تا 40 میلیون تومان!) است. در خیابان منوچهری تهران در میان مغازه‌های فروش بدلیجات و عتیقه‌ می‌توان نمونه‌های مهره مار تقلبی را یافت. مهره مار در ایران طرفداران زیادی دارد و اثر مغناطیسی آن را واقعی می‌دانند. به گفته باورمندان، هر مار دو مهره مار به اندازه برنج و رنگ سفید دارد و چون دو مار جفت شوند، از پس گردن هر یک مهره‌ای‌ به زمین می‌افتد. اگر این دو مهره را زیر پوست دست چپ و راست قرار دهند فرد مورد نظر را دارای مهره مار می‌دانند. بعد از عفونت اولیه و جذب بعدی آن بتدریج مهره‌ها آب می‌شوند و عفونت دست برطرف می‌گردد و شخص مانند گذشته می‌شود با این تفاوت که اکنون همه او را دوست دارند، به او احترام می‌گذارند و هر چه بخواهد برایش فراهم می‌سازند. زنان و مردانی که مهره مار دارند توان اسیر کردن هر دلی را دارند. فقط کافی است دهان باز کرده و آن را بر زبان جاری کنند. مهره مار به تنهایی کاری نمی‌کند و باید ذکری به آن خوانده شود.

   

   

  شومی و بدقدمی. علاوه بر خرافات بالا که حیات وحش کشور را در معرض خطر قرار داده و در برخی نقاط کشتار حیوانات ارزش تلقی می‌شود، گاه حیوانات را شوم و بدقدم نیز می‌دانند و آنها را به انحاء مختلف مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند. در برخی نقاط خواندن جغد در بالای خانه را شوم می‌دانند و او را میزنند تا بمیرد یا به پرواز در آید. بهر حال خرافات بلای جان حیوانات شده و معلوم نیست وقتی این جادو برای صاحبش رخ نداده چطور موجب خوشبختی انسان می‌شود.

   

   

   

  منبع :

   

   

  روزنامه شهروند

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 1 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مهره ,حیوانات ,هوبره ,می‌شود ,خرافات ,می‌دانند ,هزار تومان ,تومان بفروش ,شکار هوبره ,برخی نقاط ,کشورهای عربی ,هزار تومان بفروش ,تومان بفروش میر ,
  حیوانات و خرافات

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149159
 • بازدید امروز :517421
 • بازدید داخلی :41995
 • کاربران حاضر :169
 • رباتهای جستجوگر:518
 • همه حاضرین :687

تگ های برتر