تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

روز جهانی رودخانه‌ها

   

   

  روز جهانی رودخانه‌ها :

   

   

  آخرین یکشنبه سپتامبر (25 سپتامبر یا 4 مهر 2016) «روز جهانی رودخانه‌ها» نامیده‌ می‌شود. در دهه‌های گذشته رودخانه‌ها در اغلب کشورها با انواع تهدیدها روبرو بوده‌اند. تنها از طریق دخالت فعالانه می‌توان از سلامت رودخانه‌ها در سال‌های آینده مطمئن شد. روز رودخانه روزی برای ترغیب شهروندان جهان برای مشارکت فعالانه در سلامت رودخانه‌ها در سال‌های آینده است. رخدادهای این روز متنوع است و شامل تمیزکاری سواحل رودخانه‌ها، بازسازی سکونتگاه‌ها، قدم زدن در طبیعت، پاروزنی، فعالیت‌ در مدارس، ‌نمایشات، ‌فستیوال‌ها و برنامه‌های آموزشی می‌باشد.

   

   

   

   

   

   

  «روز جهانی رودخانه‌ها» (World Rivers Day) روز جشن برای تمام آبراهه‌های جهان است. در این روز با تأکید بر ارزش رودخانه‌ها سعی می‌شود آ‌گاهی مردم در این زمینه افزایش یابد.

   

   

  تاریخ مختصر

   

   

  در سال 2005 سازمان ملل دهه آب برای زندگی را آغاز کرد تا آگاهی مردم در مورد نیاز بیشتر به مراقبت از منابع آب افزایش یابد. به دنبال آن تأسیس روز جهان رودخانه در پاسخ به پیشنهادی بود که توسط «مارک آنجلو» (Mark Angelo) پیشتاز احیاء بین‌المللی رودخانه‌ها آغاز شده بود.

   

   

  پیشنهاد برای در نظر گرفتن یک رخداد جهانی برای جشن گرفتن مسئله بر اساس موفقیت روز رودخانه‌ها پیشنهادی آنجلو بود که از سال 1980 در کانادای غربی هدایت می‌شد. روز جهانی رودخانه از طرفی به عنوان یک فرصت مناسب در راستای اهداف «دهه آب برای زندگی» سازمان ملل مورد توجه آژانس های این سازمان قرار گرفت و پیشنهاد مربوطه پذیرفته شد. هواداران رودخانه‌ها در سراسر دنیا کنار هم گرد آمدند تا این روز را افتتاح کنند. اولین رخداد این روز موفقیت بزرگی در بر داشت زیرا روز رودخانه در ده‌ها کشور برگزار شد. از ‌آن زمان رخداد‌های روز رودخانه هر سال رشد بیشتری کرده است. این روز هر سال در آخرین یکشنبه سپتامبر برگزار می‌شود. در سال 2016 این روز مصادف با 25 سپتامبر (4 مهر) ‌است.

   

   

   

  رخدادهای این روز شامل طیف وسیعی از فعالیت‌ها از تمیزکاری سواحل رودخانه‌ها و نهرها، بازسازی سکونتگاه‌ها، قدم زدن در طبیعت، سفرهای پاروزنی، پروژه‌های مدرسه‌ای، ‌نمایشات هنری، ‌فستیوال‌های موسیقی و رژه تا برنامه‌های آموزشی و جشن‌ کنار رودخانه به همراه جوامع نزدیک آن می‌باشد. شهروندان تشویق می‌شوند در یکی از این حوزه‌ها فعال شوند و یا خود رخدادی را در همین حوزه دامن بزنند. این روز مورد توجه و تأیید آژانس‌های مختلف سازمان ملل می‌باشد و مکمل کوشش‌های وسیع‌تر این سازمان تحت عنوان دهه آب برای زندگی می‌باشد.

   

   

  رودخانه

   

   

  رودخانه به معنی یک جریان آب طبیعی و معمولا از نوع آب شیرین می‌باشد که به سمت اقیانوس، دریا، ‌دریاچه و یا دیگر رودخانه‌ها جریان دارد. برخی موارد جریان یک رودخانه در انتهای مسیر به یک منبع آب نمیرسد بلکه در زمین خشک می‌شود. رودخانه‌های کوچک را می‌توان با نام‌های مختلفی از قبیل نهر، ‌جوی و امثال آن نامید. بدان گونه که برای پدیده‌های جغرافیایی مرسوم است، تعریف رسمی برای نام ژنریک رودخانه وجود ندارد، گرچه برخی کشورها یا جوامع نهر را بر اساس اندازه آنها نامگذاری می‌کنند. بسیاری از نام‌ها برای رودخانه‌های کوچک از موقعیت جغرافیایی آن گرفته می‌شود. بهر حال در زمینه تفاوت ‌رودخانه، ‌نهر، ‌جوی، ‌جویبار و امثال آن تعریف دقیقی وجود ندارد.

   

   

  رودخانه‌ها بخشی از چرخه هیدرولوژیک می‌باشند. آب آنها از نزولات آسمانی و نیز حوزه زهکش ناشی از روان‌آب‌های سطحی و دیگر منابع از قبیل تجدید آبهای زیرزمینی، چشمه‌ها و رها شدن آب ذخیره‌شده از یخچال‌های طبیعی است. علم مطالعه رودخانه‌ها را «پاتومولوژی» (Potamology) و علم مطالعه آب‌های درونی را بطور کلی «لیمنولوژی» (Limnology) می‌نامند.

   

   

  مارک آنجلو

   

   

  مارک آنجلو متولد بریتیش کلمبیا کانادا و از هواداران رودخانه‌ها در مقیاس بین‌المللی است. او بنیانگذار و میزبان روز رودخانه و نیز میزبان افتخاری انستیتو رودخانه‌ها در «انستیتو تکنولوژی بریتیش کلمبیا» است. مارک همچنین مدت‌ها در برنامه ماهیان و حیات وحش و تفریحات انستیتو تکنولوژی بریتیش کلمیبا فعال بوده است. او در بریتیش کلمبیا و کانادا به دلیل کوشش‌های حفاظتی در مورد رودخانه‌ها در 4 دهه گذشته مشهور است. او در این رابطه جوایزی را برده است. او به عنوان یک پاروزن مشتاق در امتداد حدود 1000 رودخانه در جهان سفر کرده و از این نظر رکورددار است. از سال 2003 تا 2006 برنامه ادعایی و در مورد رودخانه جهان در آمریکای شمالی مخاطبین زیادی یافت و وبسایت این برنامه بیش از 40 میلیون بازدیدکننده داشت. مارک به کار در زمینه موضوعات حافظتی به فعالیت در استان محل زندگی خود و نیز کانادا و جاهای دیگر جهان ادامه داد. او بیش از 300 مقاله و نوشته در مورد تجارب و موضوعات حفاظتی نوشته است. او اخیراً به دلیل کوشش‌های حفاظتی در زمینه رودخانه‌ها، دکترای افتخاری از دانشگاه «سیمون فریزر» دریافت کرده است.

   

   

  منبع :

   

  http://worldriversday.com/about

   

  دانستنی های حیوانات - http://animal-informatics.com

   

   

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 1 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : رودخانه‌ها ,رودخانه ,مورد ,جهانی ,جهان ,سازمان ,رودخانه‌های کوچک ,هواداران رودخانه‌ها ,مورد توجه ,برای زندگی ,مارک آنجلو ,دلیل کوشش‌های حفاظ ,
  روز جهانی رودخانه‌ها

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149159
 • بازدید امروز :517195
 • بازدید داخلی :41973
 • کاربران حاضر :171
 • رباتهای جستجوگر:502
 • همه حاضرین :673

تگ های برتر